Ellerim Piyano Çalmak İçin Küçük Mü?

Konser piyanisti Robert Estrin ufak ellerle nasıl başa çıkılacağını anlatıyor.

Robert Estrin; ister inanın ister inanmayın bu benim için çok önemli bir soru. Fark ettiniz mi bilmiyorum ama ellerim küçük.

Bu konu büyük ve gelişmiş repertuar çalmam için bir sorundu. Geniş oktavlı aralıkları olan eserleri çalışıyordum. Ellerim güçlükle uzanıyordu. Bunu tuşların üstünden çalmak yerine tuşların yanlarına basarak başardım.

Robert Estrin

Piyano çalmayı öğreniyorsanız ve elleriniz oktavlı çalmak için küçükse biraz dezavantajlı olacaksınız.

Ulaşamadığınız notaları çalmak imkansız değil.

Bir dönem 10 yaşında bir piyanist olan ve oktavlı çalmakta güçlük çeken Jake Clayton ile çalıştım. Çok çalışarak Mozart Konçertolarını ve Chopin'in zorlu eserlerini çalmayı gayet iyi başardı!

Jake'in elleri sonunda büyüdü. Öte yandan benimki, oldukları yerde sıkışıp kalmıştı. Hayatımın bu döneminde oktavlı çalmakta hiç zorluk çekmiyorum ama 10'lu ve 11'li yaşlarda piyano çalmaya başladığımda ellerim ufak olduğundan çok güçlük çekiyordum. Muhtemelen pes etmem gerekiyordu. Ama hayır!

İşin sırrı: Sustain pedalını (sağdaki pedal) kullanarak akorlardan akorlara çok hızlı bir şekilde geçmeyi öğrenmek.

Ulaşamadığınız akorlara pedal sayesinde hızlı bir şekilde geçerseniz sesteki fark neredeyse fark edilemez. Yapması da hiç de zor değil.

Küçük ellerin çoğu zaman dezavantajları olabilirken bazen de büyük faydaları vardır. İster inanın ister inanmayın bazı insanların o kadar büyük parmakları vardır ki siyah tuşların arasına sığmazlar. Küçük elleri olanlar parmaklarını rahatlıkla tuşların arasına sokabilir.

Elleri daha küçük olan insanlar piyanoyu hızlı ve duygulu çalabilme avantajına sahiptir.

Piyano Kursu Kadıköy linlinden öğrencilerimin videolarını izleyebilirsiniz.
Yener Kuşculuoğlu Kadıköy Piyano Kursu

Çocuklar için piyano kursu için linke tıklayın.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

23 Nisan Kutlu Olsun Piyano Notaları

Piyanoda Neden 88 Tuş Var

Çocuklar Piyano Dersine Kaç Yaşında Başlamalı