Grammy Ödüllü Caz Piyanisti Chick Corea 79 Yaşında Vefat Etti

Grammy Ödüllü Caz Piyanisti Chick Corea 79 Yaşında Vefat Etti

23 Grammy ödülü kazanan besteci, klavyeci ve grup lideri nadir görülen bir kanser türünden vefat etti.

Chick Korea cazın öncü piyanistlerindendi.

Chick Korea'nın kendi Facebook sayfasındaki bir gönderisine göre, müzisyen “çok yakın zamanda keşfedilen nadir bir kanser türü” nden öldü. Corea, kariyerinde 23 tane Grammy kazandı ve Grammy tarihinin en çok aday gösterilen dördüncü sanatçısı oldu.

Facebook'taki yazıda, "Hayatı ve kariyeri boyunca Chick, yeni bir şey yaratmanın, değişik sanatçıların yaptığı eserleri çalmanın özgürlüğünden, eğlencesinden zevk aldı" yazıyordu. İyi bir koca, baba ve büyükbabaydı ve pek çokları için harika bir akıl hocası ve arkadaştı. Çalışmalarıyla ve dünyayı gezerek geçirdiği on yıllar boyunca milyonlarca insanın hayatına dokundu ve ilham verdi. "

Corea besteci, klavyeci, grup lideri ve ara sıra perküsyoncu olarak çalışan çok yönlü bir müzisyendi. 60'ların sonunda Miles Davis'in grubunun bir parçasıydı ve In a Silent Way, Bitches Brew, A Tribute to Jack Johnson ve On the Corner gibi önemli Davis albümlerinde yer aldı.

Miles Davis ile çalıştıktan sonra, kendi grubu Return to Forever'ı kurdu ve farklı türler ve tarzları denedi. Corea, müziği için "Yarattığımız şey ile izleyicilerin arasında bir sinerji var" dedi.

Ayrıca kendi avangart grubu Circle'ı kurdu. Herbie Hancock ve vibrafonist Gary Burton ile birçok başka projede çalıştı. Klasik müzik, standartlar, solo eserler, Latin cazı ve büyük caz piyanistlerin eserlerini kaydetti ve seslendirdi.

Tüm zamanların en cool piyanisti / klavyecisi / söz yazarlarından biri olan Chick'e baş sağlığı tweeti atan rapçi Q-Tip'ten efsanevi baterist Mike Portnoy'a kadar müzik endüstrisinin dört bir yanından övgüler yağdı: "Bunu duymak çok üzücü. Caz / füzyon klavyelerin öncülerinden Chick Corea'nın vefatı... 
Return To Forever ilk gerçek süper gruplardan biriydi ve çok büyük bir etki yarattı. "

Öğrencilerimin videolarını izlemek için lütfen tıklayınız. İnstagram Piyano Kursu

Yener Kuşculuoğlu Gitar Kursu Kadıköy

Piyano Kursu Kadıköy sayfamız için linke tıklayın.

Çocuklar için piyano kursu için linke tıklayın.

Yorumlar

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

23 Nisan Kutlu Olsun Piyano Notaları

Piyanoda Neden 88 Tuş Var

Çocuklar Piyano Dersine Kaç Yaşında Başlamalı