Kör Tom Wiggins Köle Olarak Doğan Ve Yıldız Olan Piyanist

'Kör Tom'  Wiggins Köle Olarak Doğan Ve Yıldız Olan Piyanist

Georgia'da bir tarlada köle olan anne Harity Wiggins Mayıs 1849'da bir erkek bebek doğurduğunda 48 yaşındaydı.


Thomas adını verdiği çocuk doğuştan kördü ve sahibinin onu gereksiz bir yük olarak görmesinden korkuyordu. Tabii ki çok geçmeden beş kişilik ailesi sahibinin borçlarının bir kısmını kapatmak için satışa çıkarıldı.

Anne Harity Wiggins, Georgia, Columbus'ta şiddetle kölelik yanlısı bir avukat ve gazete editörü olan General James Neil Bethune'a ailesini bir arada tutması için cesur bir ricada bulundu. Muhtemelen acıdığı için kabul etti ve onları satın aldı. James Neil Bethune bu kölelerin ona bir servet kazandıracağını hayal edemezdi.

Tom On yıl içinde yılda 100.000 $'a (723.000 £) kadar, bugün 1 milyon doların üzerinde para ve onu zamanının en iyi performans sanatçılarından biri yapmaya yetecek kadar ün kazandı. “Blind Tom” Wiggins sahne adı altında kendi bestelerini çaldı ve piyanoda doğaçlamalar yaptı. Hem klasik eserler hem de popüler şarkılar konusunda esrarengiz beceriler sergiledi.

Bir eliyle “Fisher's Hornpipe”ı, diğeriyle “Yankee Doodle”ı çalarken “Dixie”yi söylemesi yaptığı numaralardan biriydi. Aylar önce duyduğu siyasi konuşmaları bilmediği yabancı dillerde bile konuşmacının ses kadanslarını taklit ederek tekrar edebiliyordu.

Sık sık paternalist veya beyaz üstünlükçü tutumlar kokuyor olsalar bile onun eşsiz becerilerine dair sayısız tanıklar var. Wiggins 16 yaşındayken bir Avrupa turnesi sırasında önemli müzisyenlerden birçok övgüler aldı. Bohem (Çek) besteci ve piyanist Ignaz Moscheles onu “tekil ve açıklanamaz bir fenomen” olarak nitelendirdi. Norveçli kemancı Ole Bull, Wiggins'in geleneksel anlamda bir dahi olmadığı konusunda ısrar etmesine rağmen onu “harika bir doğa ucubesi” olarak nitelendirdi. Mark Twain, Wiggins'in kariyerini takip etti.

Yetenekleri şaşırtıcı olsa da, Wiggins'in konserleri tuhaf gösteriler haline geldi. Performansı sırasında ve hatta Dünya Harikası olarak tarif edilirken bile vücudunu spazmodik olarak döndürme ve hareket ettirme alışkanlığı vardı, birçok kişi onu “aptal”, hatta “embesil” olarak tanımladı. (otizm spektrumunda olması mümkündür) 

Muazzam kazancının çok azı doğrudan ona gitti. Sahibi James Neil Bethune iddialı bir organizatörle sözleşme imzaladı. Anlaşması bittikten sonra Wiggins esasen sonunda yasal vasisi olan Bethune'ye sözleşmeli bir hizmetçi olarak kaldı.

Wiggins'in hayatı yanlış bilgi ve sömürücü hikayelerle örtülüdür. Bilindiği kadarıyla genç bir çocukken zorlukla yürüyebiliyor veya ihtiyaçlarını ifade edemiyordu ama seslere takıntısı vardı. Yağmur, rüzgar, şıngırdayan aletler, mutfak tavaları, ötmekte olan horozlar, zincirlerin şıngırdaması, özellikle alkışlar, bağırmalar, şarkılar ve müzik.

Bir gün Wiggins'in notaları çıkarmasına ve piyanodaki tuşlara basmasına izin verildi. İzin almadan kızlardan birinin çalışırken duyduğu bir parçayı çalmaya başladı. “Blind Tom” Wiggins'in yaklaşık 50 yıllık kariyeri başlamıştı.

Kısa süre sonra Wiggins'in sahibi olan James Neil Bethune'nin genç kızları, şarkı söyleyip piyano çalarken ve kendinden geçmiş gibi hareket eden Tom'u evde bir tür maskot haline getirdiler.

Belki de Wiggins'in müziğine ve bir bakıma hayatına  dair en doğru bilgiler, çocukluğundan beri çaldığı bazen yolda ona katılan ve özgünlüklerini kanıtlayan bir dizi öğretmen tarafından kopyalanan besteleridir. Birçoğu en iyi performans gösterdiği yıllarda geniş çapta yayınlandı ve dağıtıldı.

Deirdre O'Connell'in 2009'da yayınlanan ve müzikolog Geneva Handy Southall'ın daha önceki çalışmalarına dayanan bilgilendirici bir biyografisi de dahil olmak üzere Kör Tom'un kendisi ve eserleri 21. yüzyılda artan bir ilgi gördü.

Piyanist John Davis 1999'da Newport Classics etiketiyle Wiggins'in 14 çalışmasının öncü bir kaydını yaptı. Çalışma Nörolog Oliver Sacks ve yazar ve aktivist Amiri Baraka'nın denemeleri de dahil olmak üzere kapsamlı emek haline geldi. 

Eserler arasında 19. yüzyıl klasik tarzlarını çağrıştıran “Oliver Galop”, “Virginia Polka” ve “The Rain Storm” gibi büyüleyici eserlerin yanı sıra günün salon şarkıları ve dans müziği yer alıyor. Davis ayrıca Wiggins'in en dikkat çekici eseri olan 1863 civarında Konfederasyon ordusunun ilk büyük zaferini çağrıştıran yaklaşık sekiz dakikalık bir çalışma olan “Manassas Savaşı” hakkında etkileyici bir yorumunu sunuyor. 

Wiggins çok az istisna dışında sonraaki yirmi yıl boyunca 1908'de 59 yaşında New Jersey'deki Hoboken'deki dairesinde ölümüne kadar performans göstermeyi reddetti.

Wiggins 25 Mayıs 1849 da doğdu 14 Haziran 1908 de vefat etti.

Öğrencilerimin videolarını izlemek için lütfen tıklayınız. İnstagram Kadıköy Piyano Kursu

Yener Kuşculuoğlu Gitar Kursu Kadıköy

Piyano Kursu Kadıköy sayfamız için linke tıklayın.

Çocuklar için piyano kursu için linke tıklayın.

Yener Kuşculuoğlu Piyano Kursu Kadıköy

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

23 Nisan Kutlu Olsun Piyano Notaları

Piyanoda Neden 88 Tuş Var

Çocuklar Piyano Dersine Kaç Yaşında Başlamalı