Çocuğunuzu Piyano Çalışmasına Nasıl Teşvik Edebilirsiniz

Çocuğunuzu Piyano Çalışmasına Nasıl Teşvik Edebilirsiniz?

Çocuğunuza müzik öğretmek hem son derece önemli hem de göz korkutucu bir iştir. Büyük ödül ebeveynler için büyük sorumluluk getirir. Çocuğunuz için enstrüman ve öğretmen seçeneklerini ağır bir şekilde tarttıktan sonra sıra çocuğunuzun alıştırma rutinine gelir. Birçokları için çocuğun direnci, çocuğun gözyaşları bir ebeveynin çocuklarını müziği sevdirmesi için kararlılığını yıpratabilir.


Peki çocuğunuzun piyano çalmasını gözyaşları ve kavgalar olmadan NASIL YAPABİLİRSİNİZ?

Cevap basit değil. Çoğu zaman ebeveynler kendi ebeveynlerinin onları çalışmaya “teşvik etmek” için kullandıkları yöntemlerin aynısına başvuracak ancak kendi çocukluklarındaki bu başarısız girişimler aynı döngüyü yaratacaktır. Bu nedenle herkesin hayatını kolaylaştırmak için çocuğunuzu piyano çalmaya teşvik etmek için size bir “Yapılması” ve “Yapılmaması Gerekenler” listesi veriyorum.

Egzersiz zamanını günlük rutinin bir parçası haline getirin.

Çocuğunuzun piyano çalışma zamanını normal ve ritüel olarak görmesini sağlayın. Her gün pratik yapmak kırılması zor olan olumlu bir alışkanlık oluşturacaktır. Günlük pratik kahvaltı kadar rutininizin bir parçası olmalıdır. Çocuğunuz ve siz için en uygun zamanı bulun. Bu her zaman okuldan sonra veya akşam olmayabilir. Birçok ebeveyn çocukların okuldan sonra yorgun veya huysuz olduğunu fark eder. Bazıları çocukları akıllarının en keskin olduğu sabahın erken saatlerinde piyano çalmaya teşvik eder. Bazıları da piyano çalışmayı yatmadan önce rahatlama zamanı olarak kullanır.

Çocuğunuzun piyano çalışması için sizin ve çocuğun ortak zamanını bulun. Çocuğunuzun ilerlemesini tüm aile tarafından görülebilen bir çizelge üzerinde takip edin. Herkesi öğrenciyle övünmeye teşvik edin..

Piyano çalışması için belirlenmiş bir süre dikte ETMEYİN.

Çok fazla sayıda ebeveyn bunu günlük 30 dakikalık zorunlu bir çalışma zamanı yapmak için öğretmenlerden “tavsiye” alıyor. Yine de 15 dakikalık heyecanlı alıştırmanın tuşlara 40 dakika boyunca isteksizce basmaktan çok daha iyi olduğunu söyleyebilirim. Belirli bir alıştırma süresini zorlamak piyano çalışmasının zevk almak yerine katlanılması gereken bir şey gibi görünmesine neden olabilir.

Çocuğunuzun bazen alıştırma yapmak yerine “tuşlarla sadece oynamasına” izin verin.

Çocuklarınıza öğrendikleri müzikten zevk almayı öğretmek çok önemlidir. Müzik tekniğini öğrenmeleri ve müzik okumaları gerekse de yaratıcı olmalarına izin vermek onları meşgul edecek ve ilgilerini çekecektir. Bazı çocuklar kendi müziklerini yazmaktan hoşlanırlar. Bazıları da sadece radyoda duydukları popüler bir şarkıyı çalabilmek istiyor. Çocuğunuzun seçimi ne olursa olsun çaldıkları şeylerde söz sahibi olmalarına izin verin.

Cesaretsizliğin dikte etmesine izin VERMEYİN.

Çocukların piyano alıştırmaları sırasında cesaretlerinin kırılması tamamen normaldir. Hayal kırıklıklarının duyularınızı yükseltmesine izin vermeyin. Cesaretsizlik çirkin yüzünü ortaya çıkarırsa onları pratik yaparken mola vermeye teşvik edin. Çocuğunuzla birlikte oturun ve ustalaştığını düşündükleri bir şeyi çalmasına izin verin. Çaldıkları sırada onlara bol bol övgü verin ve onlara sinir bozucu zor bir eseri yakında fethedeceklerini ve bunu yaptıklarında harika hissedeceklerini hatırlatın.

Küçük ödüller kullanma konusunda kendinizi kötü hissetmeyin.

Küçük ödülleri "rüşveti" çok düşünüyorsanız o zaman çok uzun süredir ebeveyn değilsiniz! Çalışma süresi ve başarılar için bir ödül sistemi oluşturmak çocuğunuzun kendi ilerlemesini izlemesini sağlayacaktır. Ek olarak bir eser çalmanın çaba gösterecekleri bir şeye sahip olma duygularına yardımcı olacaktır. Çocuklar sevdikleri öğeler veya deneyimler tarafından iyi motive edilir. Çocuğunuzu doğru yola sokmak için küçük ödüllerden vazgeçmeyin.

Çocuğu motive ederken yaratıcı olmaktan korkmayın.

Daha çekici hale getirmek için “oyunları” alıştırma zamanına dahil edin. Kenara 5-10 kuruş, M&M'ler (bonibon) veya diğer küçük seveceği şeyleri koyun. Bir hedefe her ulaşıldığında çocuğu bir kuruş veya parça ile ödüllendirin. Öğrenci bir pasajı yanlış çaldığında çocuk tüm ödül öğelerinden vazgeçmeli ve daha fazla çalarak onları geri kazanmalıdır. 

ÇALIŞMA hedefleri belirleyin.

Antrenman hedeflerinin dakikalar içinde belirlenmesinden kaçının. 6 ölçüyü hatasız çalmak gibi bir hedef ayarlayın. Bir öğretmen tarafından beklentiler varsa bunları kolayca ulaşılabilir günlük hedeflere eşit olarak bölün. Günlük hedefler çeşitli teknikleri örneğin küçük ölçüler çalma veya beceri geliştirme gibi şeyleri içerebilir. Bu hedeflere ulaşmanın kümülatif etkisi çocuğunuzun devam etme arzusunu besleyen teşvik olacaktır.

Antrenman zamanı için anlaşma YAPMAYIN.

Çocuklara çok fazla izin verirseniz piyano alıştırma zamanlarını “pazarlık etmeye” çalışacaklardır. “Yarın çift antrenman yapacağım!” diye kaç kez duydunuz? bu anlaşma yapıldığında yarın gelecek ve anlaşma unutulacak. Bunun ötesinde aralarda günler olan büyük çalışmalar yerine sabit hatta günlük artışlarla çalışmak daha iyidir. Bugün çalışmayayım yarın 2 kat çalışırıma izin vermek çocuklara çalışmanın tartışılabilir olduğu fikrini verir ve uzun vadede uğraşmak istemediğiniz konusunda bir emsal teşkil eder.

Hevesli ve meşgul olun.

Haftada en az bir kez piyano alıştırması sırasında çocuğunuza katılın. Beklentileri gözden geçirin ve çocuğunuzla çalışmaya yönelik duyguları ve hedefleri hakkında konuşun. Çocuğunuz kilometre taşlarına ulaşırken ve çaldığı parçalarda ustalaştıkça heyecanlanın. Bir antrenmanı veya hedefi şikayet etmeden her tamamlamada onlara ekstra memnuniyet verin ve övün.

Sesinizi yükseltmeyin.

Bir çocuğu pratik yapmaktan caydırmanın en kesin yolu bağırmaktır. Sesinizi yükseltmek çalışma süresindeki gerilimi ve güvensizliği tırmandırır. Sakin kalmak için elinizden geleni yapın. Çocuklar sesiniz yükseldikçe gerginliğinizi hissedebilir.

Örnek olarak liderlik edin.

Çocuğunuzu öğrenmeye teşvik ettiğiniz enstrümanı kendiniz de çalabiliyorsanız onunla birlikte piyano çalışın. Onlara ne yaptığınızı “bilseniz” bile yine de pratik yapmanız gerektiğini gösterin. Kendileri için aynı şeyi teşvik etmek için kendi uygulama zamanınızın tadını çıkardığınızı görmelerine izin verin.

Size hiç bitmeyen tavsiyelerde bulunabilirim ancak herhangi bir rutinde nihai karar verme faktörü çocuğunuzdur. Onları en iyi siz kendiniz tanırsınız. Çocuğunuz övgüyle motive oluyorsa onu fazla övün. Çocuğunuz bir parça şeker için her şeyi yapacaksa rüşvet en iyi aracınızdır. Çocuğunuzun daha az katı “pratiğe” ihtiyacı varsa onu eğlenceli hale getirin ve oyunlar yapın. 

Bu makaleyi okuduysanız çocuğunuzun başarılı olması ve ilerleme kaydetmesi koşuluyla çocuğunuza ömür boyu sürecek bir müzik sevgisi aşılamak için doğru yoldasınız!

Piyano Öğretmeni Yener Kuşculuoğlu

Piyano Kursu Kadıköy için linke tıklayınız.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

23 Nisan Kutlu Olsun Piyano Notaları

Piyanoda Neden 88 Tuş Var

Çocuklar Piyano Dersine Kaç Yaşında Başlamalı