Çocuğumu pratik yapmaya nasıl teşvik edebilirim?

Çocuğumu pratik yapmaya nasıl teşvik edebilirim?

Çocuklarınız piyano çalmanın “tamamen sıkıcı” olduğunu mu düşünüyor?

Onları çalışmaya nasıl teşvik edebileceğimize dair birkaç ipucum var.

Cumartesi öğleden sonra uygulama zamanı. Öğle yemeğinden sonra çocuğunuza artık çalışma vakti olduğunu "şu an çalışma zamanı, evet şu an" diyerek iki kez nazikçe hatırlattınız.

Şimdi saat 15:00 ve piyanoya hala dokunulmamış. Bunun tekrar bir tartışmaya yol açacağından şüpheleniyorsun. "Pratik yapmak istemiyorum...", "Parça gerçekten sıkıcı...", "Neden piyano öğrenmek zorundayım?"

Piyano çalmanın dil öğrenmek için ne kadar iyi olduğu ve çok daha fazlası hakkındaki argümanlarınız neredeyse etkisiz. Ve çocuklarınızın size daha sonra minnettar olacağını böyle anlarda o kadar emin olamıyorsunuz.

"Akıllı telefon neslini" piyanonun başına nasıl oturtursunuz? 
Burada hiçbir şey yanıp sönmüyor, parlak renkler ve harika özellikler yok. Sadece notalar ve enstrüman. 
Oğlunuzun veya kızınızın piyanoyu keyifle ve aynı zamanda etkili bir şekilde çalmayı öğrenmesine nasıl destek olabilirsiniz? 
Bunun için kesinlikle evrensel bir çözüm yok ancak kesinlikle yardımcı olabilecek ve uygulaması kolay birkaç ipucu var. Bazıları bariz görünüyor ancak çoğu zaman farkı yaratan ayrıntılardır.

Piyano öğretmeniyle kimya tutmalı.

Piyano öğretmeni seçimi oldukça önemli bir noktadır.
Çocukla arasında "kimya doğru olmalı".

Bir öğretmen ne kadar iyi bir eğitimci olursa olsun çocuk ondan hoşlanmadığına karar verdiyse başarı şansı son derece zayıftır. Bu yüzden çocukların öğretmen hakkında ne düşündüklerini dikkatle dinlemelisiniz. İlk deneme dersinden sonra elbette sadece bir ön değerlendirme yapılabilir. Öğretmene karşı tutum en azından tarafsız olduğu sürece denenebilir. Bir ebeveyn olarak özellikle başlangıçta her zaman işlerin hangi yönde geliştiğini dinlemelisiniz.

Zor bir şeyin öğrenilmesi gerektiğinde veya ilk küçük hayal kırıklıkları ortaya çıktığında şikayetlerine katlanmalısınız. İlk antipati belirtilerinin ne zaman ortaya çıktığını anlamak önemlidir. O halde sebebini öğrenmek için kesinlikle öğretmenle görüşmeye çalışmalısınız. Ve bu düzeltilemezse öğretmeni değiştirmekten korkmamalısınız.

İki tarafın da gerginleştiği cephelerin sertleştiği derslerden ne çocuk ne de öğretmen hoşlanmaz. Çocuk eğer öğretmene gitmek istemiyorsa pratik yapmaya da başlayamaz. Birçokları özellikle genç piyano öğrencileri için öğretmeni memnun etmek ya da mutlu etmek isteme faktörü hafife alınmaması gereken bir motivasyon kaynağıdır. Ama bu sadece sempati varsa işe yarar.

Piyano pratiği yapmak bir ölçüttür önemlidir.Doğru öğretmen bir kez bulunduktan sonra geriye kalan evde pratikte ustalaşmak meselesidir. İşte burada her şarkıda ustalaşmak için 4 ipucu ve piyano çalmayı öğrenirken en sık yapılan 5 hatayı yazılarımda anlatacağım.

Özellikle başlangıçta egzersizlerin kısa tutulması önemlidir. Bir seferde 10-15 dakika belki günde iki kez. Sadece hafta sonları pratik yapmak o kadar etkili değildir çünkü düzenli tekrarlama özellikle yeni öğrenilen becerilerde başarının anahtarıdır. Bu nedenle uzun süre haftada iki kez yapmaktansa her gün biraz pratik yapmak daha iyidir.

Bir ebeveyn olarak çocuğunuz yeni bir şey öğrendiğinde her zaman gurur duyarsınız. Bunu da çocuğunuza iletebilirsiniz. Burada önemli olan kendi beklentilerinizle oğlunuzu veya kızınızı baskı altına almamaktır. Başlangıçta her şey kulağa hoş gelmiyor olabilir. Bir eseri öğrenirken başından sonuna kadar çalmadığımız sürece eserine ne kadar güzel duyulacağını neredeyse hiç fark edemeyiz. Birkaç haftalık derslerden sonra Chopin eseri çalmamız beklenemez.

Bu nedenle, çocuğunuza öğrenmede kendi hızını bulma özgürlüğü verin. İlerlemeyi olumlu bir şekilde teşvik edin (çok küçük olsa bile). Herkes bireysel olarak öğrenir ve farklı yetenekleri vardır.

Küçük ödüller motivasyonu korurBir egzersiz rutini geliştirmek zaman alır ama aynı zamanda son derece önemlidir. Düzenli bir ritme girmek için özellikle başlangıçta küçük ödüller yardımcı olur. Bunlar çok farklı olabilir. Bunu kızınız veya oğlunuzla koordine etmeniz en iyisidir. Her egzersiz seansı için birkaç dakika daha fazla bilgisayar zamanı veya cep telefonunda oyun oynamasına izin verebilirsiniz. Çok sayıda olasılık var.

Bir "puan sistemi" de değerini kanıtlamıştır. Puanlar herhangi bir şey olabilir. Her gün için her on dakikalık egzersiz seansı (veya kabul ettiğiniz her neyse) için bir post it yapıştırıldığı bir plan veya takvim oluşturulur. Yıldızlar burada özellikle popülerdir. Ayda belirli sayıda puan için önceden bir ödül belirlemeniz önemlidir. Bunlar ek teşvikler yaratır. Ek olarak bu hedefler daha somuttur ve bütün bir parçayı çalabilmekten daha hızlı elde edilebilir. Bu özellikle genç piyanist adayları için yararlıdır. Piyano öğrencisi ne kadar gençse küçük kilometre taşları o kadar önemlidir.

Oyun içgüdüsünü bilinçli olarak kullanınÇocuklar ve gençler akıllı telefonları ve tabletleri yani ekranı olan ve eğlenceli görünen her şeyi severler. Bazı piyano öğretmenleri bunu zaten kullanıyor ve tabletleri derslerine entegre ediyor. Bunun tek başına öğrenme tutumu üzerinde olumlu bir etkisi olabilecek belirli bir "zinde tutma faktörü" vardır. Size müzik veya müzik teorisini nasıl okuyacağınızı şakacı bir şekilde öğreten çeşitli uygulamalar zaten var. Web'de öneriler sunan birkaç site var. Uygulamalara ve tabletlere olan ilgi ve coşku bir egzersiz teşviki ve aynı zamanda bir "eğlence faktörü" olarak çok iyi kullanılabilir.

Bu aynı zamanda bazı piyano öğretmenlerinin zaten flowkey ile çalışıyor olmasının nedenidir (bunun hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz ). Flowkey ile piyano öğrencileri süslenmemiş notalarla karşı karşıya kalmazlar, kendilerini havalı görünen ve hiçbir şekilde "kuru" piyano derslerini anımsamayan etkileşimli bir öğrenme ortamında bulurlar. Şarkıları tıklayabilir, dinleyebilir, video olarak izleyebilir, şarkı seçimi arasında gezinebilir ve size uygun olanı keşfedebilir ve nihayet favorilerinizi etkileşimli olarak öğrenebilirsiniz.

Nesnelerle olan bu etkileşim ve doğrudan geribildirim, bugün çocukların ve gençlerin birlikte büyüdükleri ve eğlendikleri şeydir. Sonuçta bu eğlence flowkey ile öğrenirken pratiğe aktarılır. Ve böylece uygulamanın hüsranı eğlenceli bir şekilde öğrenme sevincine dönüştürülebilir.

Birkaç motivasyonel teşvik belirlemek daha iyidir

Öğrenme motivasyonu genellikle başlangıçta en fazladır. Her şey yeni, heyecan verici ve özellikle piyano enstrümanı ile küçük melodileri hızlıca öğrenebilirsiniz. İşin püf noktası ilk coşkudan sonra talepler arttığında ve eserler daha zorlaştığında bile piyano öğrenmenin ve çalmanın zevkini korumaktır.

Bu zorluğun üstesinden gelmek için burada uygulanabilecek tek bir "kaldıraç" yoktur. Herhangi bir başarı tarifinde olduğu gibi çeşitli bileşenlerin etkileşimi her zaman çok önemlidir. Gelecek nesli motive etmede başarılar dilerim.

Piyano Öğretmeni Yener Kuşculuoğlu

Çocuklar Piyano Dersine Kaç Yaşında Başlamalı yazım için tıklayınız.

Kadıköy Piyano Kursu için linke tıklayın.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

23 Nisan Kutlu Olsun Piyano Notaları

2022-2023 Bilsem Sonuçları

Yetişkinler İçin Piyano Kursu