Yetişkinler Piyano Çalmayı Neden Öğrenmeli

Yetişkinler Piyano Çalmayı Neden Öğrenmeli?

Piyano çalmak ilkokul veya lise öğrencileriyle sınırlı değildir.  Piyano çalmak sadece profesyonel müzisyen olmak isteyenler için tasarlanmış bir şey de değildir.

Piyano çalmak amatör veya profesyonel her piyanist için farklı bir anlam ifade eder.
Bazı insanlar profesyonel bir icracı olma hedefiyle piyano dersleri almak isterler. Bazı yetişkin piyano öğrencileri de bazı pop şarkılarını icra etmek için akorları nasıl çalacaklarını ve temel notaları nasıl okuyacaklarını öğrenmek ister.

Bazıları için sıradan bir hobi, bazıları için ise hayattaki ana tutkudur.

Yeni bir enstrüman öğrenmek diğer yetişkinlerle sosyal olarak etkileşimde kalmanın da harika bir yoludur.

Bir yetişkin olarak piyano çalmayı öğrenmenin bir başka önemi motor becerilerinizin gelişmesidir.

Bir yetişkin olarak piyano öğrenmek ve müzik notası okumak beyin fonksiyonunuzu arttırmanın veya korumanın etkili bir yolu olabileceği gözlemlenmiştir.

TÜM yetişkin piyano öğrencileri için ortak olan bir şey bir yetişkin olarak piyano çalmanın birçok bilişsel ve duygusal faydasıdır. Sıradan amatörler bile piyano dersleri almaktan faydalanacaktır.

Bu yüzden her yetişkin piyano çalmayı öğrenmelidir!

Avrupa ve Amerika'da insanların yaklaşık yüzde 25'i en azından bazı temel piyano eserlerini az da olsa çalmayı biliyor .

Bir Yetişkin Olarak Piyano Çalmayı Öğrenmek Daha Kolay

Bazı çocukların bir enstrüman öğrenmek için doğal bir motivasyonu yoktur veya bazen okulda bir enstrüman çalmayı öğrenmek zorunda kalırlar ve bu da herhangi bir şey çalmanın eğlencesini ortadan kaldırabilir.

Ancak bir yetişkin olarak kendinizi piyano çalmak için motive edebilirsiniz. En sevdiğiniz sanatçıların şarkılarını öğrenmek ve şarkılarını piyanoda çalmak sizi heyecanlandırdığı için nasıl çalınacağını da öğrenmek isteyebilirsiniz.

Bir yetişkin olarak piyano çalma motivasyonunuz arzunuzdan ilham alıyor. Ya yeni şarkılar öğrenmek, arkadaşlarını eğlendirmek ya da bir şekilde kendini ifade etmek istiyorsunuz. Veya enstrüman ve müzik teorisi ile entelektüel olarak ilgilenebilirsiniz.

Motivasyonunuz ne olursa olsun keşfetmeye karar verdiğiniz bir şeyin peşindeyseniz piyanoya başlamak ve müzik teorisini anlamak ve yetişkin bir öğrenci olarak motive olmak daha kolay olacaktır.

Ayrıca bir yetişkin olarak piyano öğrenmek istediğinize karar verdiğinizde öğretmeninize bağlı olarak, yetişkin piyano derslerinizde öğrendikleriniz, yeni materyal ekleme hızı ve diğer faktörler hakkında söz sahibi olmayı isteyebilirsiniz.

Yetişkin öğrenciler piyano öğretmenleriyle kişisel hedeflerini tartışabilir ve her hafta ne kadar ödev yapmak istediklerine karşılıklı olarak karar verebilirler.

Yetişkin Öğrenciler Deneyimleri Üzerinde Daha Fazla Kontrole Sahiptir

Bir yetişkin olarak çocuk öğrenciden daha yaşlı ve daha akıllısın yeni bir şey öğrenmenin ne olduğunu daha iyi bilirsin. Yetişkinler piyano derslerinde hedefler belirleme ve bu hedeflere ulaşma konusunda genellikle daha gerçekçidir.

Yetişkinler Büyük Ölçüde Kendi Başına Başlayabilir.

Bir yetişkin olarak çocukken elinizde olmayan kaynakları kullanma avantajına sahipsiniz. YouTube videoları izleyerek çeşitli müzik eğitimi uygulamaları indirerek ve yetişkinler için piyano giriş kitaplarını okuyarak tuşların ve akorların nasıl çalınacağını, belirli şarkıların nasıl çalınacağını ve daha fazlasını öğrenebilirsiniz.

Bir Defaya Mahsus Piyano Dersi İçin Bir Piyano Öğretmeni Tutmayı Bile Deneyebilirsiniz .

Bu dersler için öğretmen, hedefleriniz ve arzu ettiğiniz bağlılık düzeyi hakkında sizinle konuşacak ve daha sonra yolculuğunuzun en başında piyano öğrenmeyi kolaylaştıracak kişiselleştirilmiş bir malzeme ve tavsiye listesi verecektir.

Bir yetişkin olarak piyano dersleri öğrenirken göz önünde bulundurmanız gereken pek çok fayda da vardır. Piyano çalmak yetişkinlere yaşlandıkça fayda sağlayabilecek entelektüel faydaların yanı sıra zihni zinde tutar.

Sizi Daha Zeki Yapabilir

Bütün olarak piyano çalan çocuklar piyano çalmayan öğrencilere göre daha yüksek bilişsel puanlar sergilerler. Bu, yaşlandıkça size yardımcı olur çünkü piyano veya herhangi bir enstrüman çalmak beyin fonksiyonlarını geliştirir. Bu etki yetişkinlerde de gözlemlenmiştir ve bir yetişkin olarak piyano öğrenmenin ve müzik notası okumanın beyin fonksiyonunuzu arttırmanın veya korumanın etkili bir yolu olabileceğini gözlemlenmiştir. Bir yetişkin olarak piyano öğrenmenin de hafızayı geliştirdiği kanıtlanmıştır.

Bir yetişkin olarak piyano öğrenmenin ve müzik okumanın, beyin fonksiyonunuzu arttırmanın veya korumanın etkili bir yolu olabileceği gözlemlenmiştir.

Piyano gibi bir müzik aleti çalmak kesinlikle beyninize yardımcı olacaktır. Müzisyenler ve müzik öğrencileri tarafından kullanılan beynin belirli alanlarını düzenli olarak meşgul etmenin demansı ve yaşlanmaya bağlı artan bilişsel bozulmayı önlemeye yardımcı olabileceğine dair kanıtlar da var.

Motor Becerileriniz İyileşir

Bir yetişkin olarak piyano çalmayı öğrenmenin bir başka önemli sağlık yararı da motor becerilerinizin gelişmesidir.

Piyanoda bir parçayı öğrenmek için sayısız saat harcadığınızda vücuttaki tekrarlayan kalıplar ve hareket, kaslarınızın ve ince motor becerilerinizin gelişmesine yardımcı olur.

Yaşam Boyu Öğrenen Biri Oluyoruz

Yetişkinler yaşlandıkça her gün aynı şeyi yapmaya daha yatkın hale gelirler ve bu bazen bazıları için sıradan hale gelebilir.

Bir yetişkin olarak piyano çalmayı veya piyano eseri öğrendiğinizde entelektüel olarak uyarılmış ve unuttuğunuz öğrenme süreciyle yeniden bağlantı kurarsınız.

Harekete geçerek ve yaşam boyu öğrenen biri olmayı seçerek zihinsel, fiziksel ve duygusal olarak iyi sonuçları teşvik edersiniz.

Bir yetişkin olarak piyano öğrendiğinizde bu aynı zamanda çocuklarınıza da aynı şeyi öğrenmeleri için ilham verir. Piyano gibi bir şey öğrenmek isteyen çocuklar için piyanoyu veya herhangi bir enstrümanı öğrenmenin neden önemli olduğunu göstermiş olursunuz.

Ebeveynseniz çocuklarınıza her yaşta bir şeyler öğrenebileceğinizi de öğretiyorsunuz. Onlara öz disiplini ve motivasyonu öğretiyorsunuz. Piyano öğrenmek çocuklarınızla bağlantı kurmanıza yardımcı olabilecek ortak bir çaba olabilir ve onların yeni bir enstrüman öğrenmelerine de yardımcı olabilir.

Yeni bir enstrüman öğrenmek diğer yetişkinlerle sosyal olarak etkileşimde kalmanın da harika bir yoludur.

Piyano çalmayı öğrenerek sayısız duygusal ve entelektüel faydaları olan yeni sosyal fırsatların kapısını açıyorsunuz. Bir yetişkin olarak piyano dersleri almak meşgul yetişkinlerin yeni ilişkiler geliştirmelerine ve bağlantıda kalmalarına yardımcı olabilir.Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

23 Nisan Kutlu Olsun Piyano Notaları

Piyanoda Neden 88 Tuş Var

Çocuklar Piyano Dersine Kaç Yaşında Başlamalı