Müzik çocukları neden daha akıllı yapar

Müzik çocukları neden daha akıllı yapar?

Müzik çocuk gelişimini destekler

Müzik daha kolay konuşmayı, ritmik hareket etmeyi, birçok şeyi daha iyi hatırlamamızı sağlar.
Müzik gerginliği giderir.

Pek çok çocuk 23 Nisan vb. gibi günlerde akıcı bir şekilde şarkı söylemek/piyano çalmak daha iyi performans sergileyebilmek, parlayabilmek için özenle çalışır.

Müzik çocuklar için sadece özel günlerde değil her zaman önemlidir. Profesör Michael Schulte-Markwort, “Çocukları uyutmak için şarkı/ninni söylemek ya da teybi açmak veya biraz daha büyüdüklerinde onlarla çocuk şarkıları söyleyerek çocukları müziğe alıştırmak için asla erken yaş yoktur” diyor. Çocuklar çok küçük yaşlardan itibaren müziğe tepki verirler.
Profesör Michael Schulte-Markwort, Eppendorf Üniversite Hastanesinde Çocuk ve Ergen Psikosomatik Kliniği.

Çocuk psikiyatristleri "Deneyler bebeklerin anne karnındayken belirli bir müziği duyduklarında sakinleştiklerini ve doğduktan sonra bile o müziği tanıdıklarını gösterdi" diyor

 Schulte-Markwort, "En başından beri müzik dilden farklı beyin merkezlerine hitap ediyor. 
Araştırmalar çocukların çok müzik dinlerse dil gelişiminin daha iyi ve daha hızlı olduğunu gösteriyor" diyor. Müzik motor gelişimi desteklemeye yardımcı olur ve gerginliği azaltır. Müzik parçalarını ezberledikçe hafıza gelişir.

Çocukların müziği tekrar tekrar uygulayabilmeleri zekanın genel gelişimi için iyi ve yararlıdır. Müzik türe bağlı olarak harekete geçirici veya sakinleştirici bir etkiye sahip olabilir.

Peki küçükleri müziğe yaklaştırmanın en iyi yolu nedir? "Çocuklar seslerle ilişkili bir ritmin olduğunu deneyimleyerek seslere karşı bir his geliştirirler. Yürümeye başlar başlamaz aynı zamanda ritimlere göre hareket etmeye başlarlar, danslarına ritim vermeye çalışırlar ve bu sayede ritim duygusu geliştirirler. Bu nedenle anaokulu çağında çocukların şarkı söylemelerine alkış ve ritim enstrümanlarıyla eşlik ettiği hareket ve dans oyunları iyidir," diyor Schulte-Markwort.

Beş ila altı yaşlarında çocuklar bir enstrüman çalmaya başlayabilir, daha öncesi için erken müzik eğitimi yardımcı olur. Ama bunu küçükler için çok zorlaştırmamalısın. "Öğrenmesi zor keman gibi yüksek derecede motor ve ince motor koordinasyonu gerektiren enstrümanlar çocuğu yorabilir. 
Piyano bunun için çok daha uygundur çünkü doğru notalara basmak çok daha kolaydır ve başarı daha çabuk görünür hale gelir. 

Çocukların müziğe olan ilgisini örneğin evde radyonun sadece yanında mı çaldığına veya özellikle müziğin dinlenip dinlenmediğine bakaran anlayabilirsiniz. Schulte-Markwort, "birlikte şarkı söylemek ve müzik yapmak çok yüksek bir performans talebiyle ilişkili değilse çok eğlenceli olabilir," diye vurguluyor. Ayrıca çocuk kasetlerini de öneriyoruz. Metinlerin ve ritimlerin basit ve akılda kalıcı olması ve çocukların ilgisini çekmesi önemlidir. "Çocuklar ne kadar küçükse müzikle ilgili o kadar çok hareket istenmelidir. Yaşları ne olursa olsun klasik müzik çok zorlanmadığı sürece iyidir. 

Piyano Eğitmeni Yener Kuşculuoğlu

23 Nisan Kutlu Olsun Piyano Notaları

Çocuğunuz Piyano Dersine Başlamadan Önce Yapmanız Gerekenler

Yetişkinler Piyano Çalmayı Öğrenebilir Mi

2022-2023 Bilsem Sonuçları

Yetişkinler Piyano Çalabilir Mi

Piyano Çalarak Hayatta Daha Fazla Nasıl Başarılı Olunur ?

12 yaşındaki piyano dahisi rastgele seçilmiş dört notadan eser yaratıyor

'Kör Tom' Wiggins Köle Olarak Doğan Ve Yıldız Olan Piyanist

Tarihteki Kadın Bestecilere Bir Göz Atalım

Piyanodaki pedallar ne işe yarar ve bunları nasıl kullanıyorsunuz?

Piyano Tuşlarının Farkları Nedir

Kadıköy Piyano Kursu

Ellerim Piyano Çalmak İçin Küçük Mü?

Yetişkinler İçin Caz (Jazz) Piyano Kursu

2020'nin En Sıcak/Kalpten Piyano Hikayeleri

Piyano öğretmenleri: Covid-19 sırasında online derslerden ne öğrendik?

Mozart Eserlerinin 5 Muhteşem Piyano Performansı

Piyano'da Deşifre (Nota Okuma)

Piyano Öğrencilerini Evde Daha Fazla Pratik Yapmaya Nasıl Teşvik Edebiliriz?

Demansı olan 92 yaşındaki kadın Beethoven'ı piyanoda nasıl çalacağını hatırlıyor.

Göztepe Piyano Kursu

Erenköy Piyano Kursu

Suadiye Piyano Kursu

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

23 Nisan Kutlu Olsun Piyano Notaları

Piyanoda Neden 88 Tuş Var

Yetişkinler İçin Piyano Kursu