Piyano Çalarak Hayatta Daha Fazla Nasıl Başarılı Olunur

Piyano Çalarak Hayatta Daha Fazla Nasıl Başarılı Olunur ?

Bir enstrüman çalan kişilerin başarılı olma ihtimalinin daha yüksek olduğunu biliyor muydunuz?

Müzik eğitiminizin hayatın diğer bölümlerinde başarıya ulaşmanıza nasıl yardımcı olabileceğini  açıklayayım.

Piyano çalmayı öğrenirken aslında üniversite veya iş gibi diğer alanlarda daha başarılı olmanıza yardımcı olacak çeşitli becerileri geliştirdiğinizi biliyor muydunuz?

New York Times'ta yazan bir makaleye göre birden fazla araştırma, müzik çalışmasını diğer alanlarda artan başarı ile ilişkilendiriyor.

Peki müzisyenleri hayatta daha başarılı yapan nedir?

Piyano çalışarak ustalaşacağınız temel becerilerin bir listesi:

1. Piyano çalmak konsantrasyonunuzu keskinleştirir

Piyano çalarken ritim, perde, tempo, nota süresi ve diğer birçok şeye odaklanmanız gerekir. Gerçekten zevk aldığınız bir şey yapıyor olsanız bile bu gerçekten çok seviyeli bir konsantrasyon egzersizidir.

Aslında araştırmalar bir müzisyenin enstrümanını her eline aldığında beyninde havai fişekler uçuştuğunu göstermiştir (daha fazla bilgi için aşağıdaki videoya bakın ).Bir müzik aleti çalmak belki de neredeyse tüm beyin alanlarının aynı anda aktive olduğu tek aktivitedir.

2. Piyano çalmak size azim öğretir

Piyanoda yeni şarkılar öğrenmek zaman ve çaba gerektirir. Bir şarkıyı ezbere akıcı bir şekilde çalabilene kadar muhtemelen birkaç hafta boyunca pratik yapacaksınız. Şarkıyı çalabilmeyi dört gözle beklerken motive kalır, sabrı öğrenir ve azminizi artırırsınız. Bu beceriler okulda, üniversitede veya işte zor görevlerle karşı karşıya kaldığınızda her zaman size yardımcı olacaktır.

3. Piyano çalmak size disiplini öğretir

Piyano çalmak oldukça zorlayıcı olabilir. Bununla birlikte sık sık pratik yapmak ve çok çalışmak size sadece azim değil aynı zamanda disiplini de öğretecektir. Şarkının tekrar tekrar pratik yapmanız gereken kısımlarını düşünün. Başarılı bir şekilde piyano çalmanın bir "sihirli anahtarı" vardır. Pratik yapın, pratik yapın, pratik yapın.

Düzenli çalışmak disiplin gerektirir. Belki başlangıçta sizin için daha zor olacaktır. Belki de kendinizi oraya götürmek için bazı küçük ikramlar bulmalısınız. Ancak yavaş ama emin adımlarla buna alışacaksınız ve uygulama süreniz konusunda disiplinli olmak hiç de zor olmayacak.

4. Piyano çalmak zaman yönetimi becerilerinizi geliştirir

Birçoğumuzun oldukça yoğun programları var. Ne yazık ki bilim adamları henüz bir günü 24 saatten fazla sürmenin bir yolunu bulamadılar. Bu nedenle tüm faaliyetlerinizi ve görevlerinizi yapmak için onları organize etmeniz gerekir. Düzenli olarak pratik yapmaya alıştığınızda, zamanınızı nasıl verimli kullanacağınızı ve hızlı bir piyano dersi için 20 dakikalık bir zaman dilimini nasıl kullanabileceğinizi de öğrenirsiniz .

5. Piyano çalmak duygusal zekanızı geliştirir

Piyano çalmak dinleme becerilerinizi geliştirir. Bunlar, diğer insanlarla etkileşim kurduğunuzda da çok önemlidir. Duygular sadece yüz ifadeleri ve beden dili ile değil aynı zamanda ses tonu, konuşma hızı ve konuşma melodisi ile de ifade edilir. Enstrüman çalan insanlar daha iyi dinleyicilerdir ve araştırmaların aslında müzisyenlerin başkalarının duygularını yorumlamada daha anlayışlı olduklarını ortaya koyması şaşırtıcı değildir.

6. Piyano çalmak hafıza kapasitenizi arttırır

Piyano çalmak beyninizi uyarır. Şarkı öğrenirken ve çalarken beyninizin uyarılmış alanları büyür ve dolayısıyla daha aktif hale gelir. Ses bilgilerinin depolanmasından sorumlu olan alanlar özellikle müzisyenlerde müzisyen olmayanlara göre daha gelişmiştir.

Böylece piyano çaldığınızda ses bilgilerini ezberleme yeteneğiniz artar. "Üzgünüm! Belki bana söyledin, ama gerçekten hatırlamıyorum..." gibi bir şey söyleme şansı büyük olasılıkla daha az sıklıkta ortaya çıkacaktır.


Yorumlar

  1. Merhaba, Yener hocam sayenizde 2,5 ay içinde epey yol katettik. Gerçekten de gündelik yaşantıma olumlu etkileri oldu bir enstrüman öğrenmek, daha yolun başındayım. Ama gelişim gördüm, teşekkürler.
    Tavsiyem arkadaşlar disiplinli ilerleyin, yılmayın. Yener hocanın enerjisi zaten harika, alanında da çok iyi.

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

23 Nisan Kutlu Olsun Piyano Notaları

Piyanoda Neden 88 Tuş Var

Yetişkinler İçin Piyano Kursu