Yetişkinler Piyano Çalmayı Öğrenebilir Mi

Yetişkinler Piyano Çalmayı Öğrenebilir Mi

Yetişkinler Piyano Çalmayı Öğrenebilir Mi

Piyano öğrenmeye nasıl başlamalıyım?

Ya şarkı söylemeyi bilmiyorsam ya da müzikal başka bir şey yapamıyorsam?

Piyanoyu almak için ne zaman çok geç olur?

Belirli kaynaklar önerebilir misiniz?

Yetişkinliğe ulaştığınızda yeni şeyler öğrenme ve yeni beceriler edinme yeteneğinizin kesildiği, azaldığı veya başka bir şekilde tehlikeye girdiği yaygın bir yanılgıdır.

Klasik veya pop müzisyenlerinin üç, beş veya yedi yaşlarında piyanoya başladıklarını ve daha sonra diğer enstrümanlara geçtiklerini, bestelere yaptıklarını, becerilerini geliştirdiklerini ve nihayetinde zanaatın “ustaları” haline geldiklerini duyuyorsunuz. Ancak bu, piyanoda ve genel olarak müzikte yetkin olmanın enstrümana sadece çocukken başlanması gerektiği anlamına gelmez.

İlk kez çalmaya başlayan yetişkinler aynı beceri düzeyindeki çocuklardan büyük ölçüde farklılık gösterebilir. İyi veya kötü anlamda.

Her şeyden önce yetişkinlerin -başarılar ve başarısızlıklar da dahil olmak üzere yararlanacakları ya da kendilerini geri çekecekleri uzun yıllara dayanan bir yaşam deneyimi vardır. 

Yetişkinler Piyano Çalmayı Öğrenebilir Mi

İlgi gösterdiğin ve elinden geldiğince tutarlı bir şekilde çalıştığın sürece gerisi yerine oturacaktır. Tüm hayatını piyanoya adamamış olman önemli değilGünde 15 dakikanı pratiğine ayırırsan piyano ile bağlantı kuruyor, müziği anlıyor ve her zaman hemen görünmeyen şekillerde olsa bile giderek daha iyi oluyorsunuz.

Müzisyeni müzisyen yapanın müzik yapmak olduğu bir gerçektir.

Yaşınız sizi oturup karmaşık bir nota sayfasını kusursuz bir şekilde çalmaya zorlamaz. Aslında deneyiminiz ne olursa olsun hiçbir şey sizi bunu yapmaya zorlamaz.

Piyano öğrenmeye nasıl başlamalıyım?

Elbette bunun için tek bir “doğru” yol yoktur. Yerel müzik kurslarındaki derslere bakmaktan çevrimiçi eğitimleri indirmeye veya bunlara abone olmaya kadar piyano mekaniği ve teorisi konusunda size talimat verebilecek (veya kendinizi eğitmenize yardımcı olacak) çok sayıda kaynak var. Öğrenme stilleri kişiden kişiye değişir, bu nedenle çeşitli seçenekleri ve kombinasyonları keşfetmekten çekinmeyin.

En iyi yol bir piyano/org a düzenli erişim sağlamaktır; bu kendinizi rahat hissetmenize ve en hızlı en önemli sonuçlara ulaşmanıza yardımcı olacaktır. 

Ya şarkı söylemeyi bilmiyorsam ya da müzikal başka bir şey yapamıyorsam?

Endişe etmeyin! Piyano bir bütün olarak müzik dünyasına sağlam bir giriş sağlar.

İlk başta fark etmeseniz de piyano çalmak sesleri tanımanızı ve seslere tepkinizi, aralıklar arasındaki farkları ve akorları anlamanızı ve daha pek çok şeyi geliştirecektir. Sadece pratik yaparak piyano becerilerinizin yanı sıra iç kulağınızı ve genel işitsel yeteneklerinizi geliştireceksiniz. Çok geçmeden kendinizi kendi sesinizle notalar veya aralıklar oynarken bulabilirsiniz.

Piyanoyu almak için ne zaman çok geç olur?

Hile sorusu: Asla! Öğrenme söz konusu olduğunda ister yirmi bir ister seksen bir olun, “geri dönüşü olmayan bir nokta” yoktur. Ve bir müzik aleti çalmak gibi bir beceri söz konusu olduğunda zaman çizelgesi önceden belirlenmiş ve sabit ya da olmasını istediğiniz kadar akıcı ve esnektir.

Ölçülebilir sonuçların anahtarı hep söylediğim gibi herhangi bir beceri edinmekle aynıdır: tutarlılık. İlerlemeyi hemen fark etmeseniz de kendinizi belirli bir programın içine soktuğunuzda hayret verici sonuçlarla karşılaşmanız kaçınılmaz olacaktır. İlerlemektesiniz ve gelişmeniz yaşınıza bakılmaksızın zamanı gelince kendini gösterecektir.

Her zihinsel barikatın bizi durdurmasına izin verirsek asla hiçbir şey yapmayacağımızı düşünün! kötü düşüncelerden çıkmak ve başarılı olması garanti edilmeyen bir şeyi denemek için kendinizi daha özgür hissetmek, genellikle sandığınızdan daha kolaydır.

Bazen sınırsız bir saf merak perspektifinden yeni bir beceriye geçilebilir.

Kendinize meydan okuduğunuzda iyi hissedeceksiniz.

Ne çaldığınız konusunda ne kadar heyecanlanırsanız, o kadar çok çalarsınız ve çalışmanız o kadar tatmin edici hale gelir.

Piyano eğitiminiz boyunca çevrenizdeki insanların desteğini isteyin. Bu onların sizi dinlemeleri veya ilerlemenizi doğrudan hissetmeleri şeklinde olmak zorunda değildir – birçok yetişkin için özellikle de fazla düşünen, yargılanmaktan korkan bireyler için bu, onları pratik yapmaktan caydıracak türden bir baskı gibi gelebilir.

Pratikleri boyunca biriktirdikleri ipuçları ve püf noktaları için müziğe yatkın arkadaşlarınıza ve tanıdıklarınıza danışın. Derin insani sanat pratiğinde insan dostlarınız emrinizde olan en değerli kaynaklardan bazılarıdır.

Kadıköy Gitar Piyano Kursu

Piyano Öğretmeni Yener Kuşculuoğlu

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

23 Nisan Kutlu Olsun Piyano Notaları

Piyanoda Neden 88 Tuş Var

Çocuklar Piyano Dersine Kaç Yaşında Başlamalı