Yetişkinler Piyano Çalabilir Mi

Yetişkinler Piyano Çalabilir Mi

Yetişkinler Piyano Çalabilir Mi

Bir yetişkin olarak piyano çalmayı öğrenmek: Bu mümkün mü?

Yaşlı bir köpek yeni numaralar öğrenemez mi?
Bu eski sözün yanlış olduğu uzun zamandır kanıtlanmıştır.
Makalemizde yetişkinlerin de piyanoyu başarılı ve eğlenceli bir şekilde nasıl öğrenebileceklerini gösteriyoruz.

Yetişkinler piyano çalabilir mi ? Beynimiz hayatımız boyunca çalıştırabileceğimiz bir kastır.
Beyindeki aktivite kalıpları kısa bir süre sonra zaten değişir ve ilk bir eğitim ünitesinden sonra beynin belirli bölgelerinde bağlantılar kurulur.

Yetişkinlerin piyano öğrenmek için çocuklardan farklı bir yolu vardır.

Piyano çalmaya başlayan yetişkinlerin çalmayı öğrenmede aslında çocuklardan daha kötü olmadıklarının farkında olmaları gerekir - sadece öğrenmeleri farklıdır. Yetişkinler bir şeyleri eğlenceli bir şekilde nasıl öğreneceklerini unutmuş olabilirler. Önce ne yaptıklarını anlamak isterler. Dahası doğrusal bir öğrenme yöntemine sahip değiller, bunun yerine başka deneyimler üzerine inşa ediyorlar.

Yetişkinler piyano çalabilir mi? Bir yetişkin olarak yaşam boyu bir rüyayı gerçekleştirmek için bir enstrüman öğrenmeyi planlıyorsanız piyanoyu tercih etmek en iyisidir. Yaylı ve telli çalgılar çok daha zor öğrenilebilir.

Tuşlu enstrümanlar notaların doğrusal yapısı nedeniyle özellikle yeni başlayanlar için çok uygundur. Piyanist adayının çalmak için sadece bir tuşa basması yeterlidir. Yeni başlayanların şu an için tonlama/akord konusunda endişelenmelerine gerek yok.

Sayısal Piyano Metodum sayesinde yetişkinlerin istediği hızlı sonuca kavuşabiliyoruz. Ancak çocukların ve genç yetişkinlerin enstrümanlarında ustalaşmak için ne kadar zaman harcamak zorunda olduklarını hafife almayın.
Müzik çalmanın ardındaki motivasyon ve hedefler bizi doğru yola sokacaktır.

Yetişkinler piyano çalmayı öğrenebilir mi? Bir enstrüman öğrenirken kendinize hedeflerin ne olduğunu sormanız önemlidir. Gerçekçi hedefler belirlendiğinde motive olmak çok daha kolaydır. Piyano öğrenmek, eğlenmek ve günlük rutinden kaçmak demektir.

Solist olarak büyük bir kariyere sahip olmayı hayal eden geç öğrenen çok az kişi var. Bu aynı zamanda çalmaya başlamak için yanlış bir sebep olur çünkü hayal kırıklığı hemen köşede pusuya yatacaktır. Yaratıcı olmak ve müziğin keyfini çıkarmak – bütün mesele bu.

Yetişkinler için faydası: Üniversiteyi bitirdikten sonra bir enstrüman alma kararı genellikle kişinin kendisine aittir. Hiçbir ebeveyn veya öğretmen sizi zorlamıyor ve aynı performansı sergilemek için aynı baskıyla ve dış dünyadan beklentilerle karşı karşıya değilsiniz.
Daha sabırlı olun ve kendinizi daha az eleştirin.

Yeni başlayan biri olarak talepleri karşılamak için çok zor olmayan ve gerçekten ustalaşmayı umduğunuz parçaları seçmek önemlidir. Yetişkinler genellikle çok fazla hırslıdır ve hayal kırıklıklarına karşı hassas tepki verirler.

Rüzgara karşı dikkatli olun ve her şeyi kontrol etmeye çalışmayın. Risk almak gibi hissettiren şey aslında hiç de risk değil. Kendinizi çok fazla eleştirirseniz oyun oynarken tüm eğlencenizi kaybedersiniz! En başından beri ilk müzikal çalışmalarınızın evdeki müzik setinden çok daha farklı ses getireceğinin farkında olmalısınız.

Zaman ayırın ve kendinize karşı nazik olun. Yeni bir meydan okuma zor ama aynı zamanda heyecan verici bir olay.

Bir yetişkin olarak piyano çalmayı öğrenmenin faydaları

“Daha büyük yaşta müzik çalmak sadece fayda sağlar: daha yüksek bir yaşam kalitesi, sosyal ilişkiler, kişisel zorluklar, bir anlam duygusu ve hayatın çeşitli durumlarında ustalaşmada yardım. Bavyera Müzik Kurulu, "Müzik sınır tanımaz - ya da çağ" konulu bir çalışma konferansında, müziğin çalınmasının toplumda neden yeni bir beğeni kazandığını açıklayan temel unsurlardır" diye açıklıyor.

Yetişkinler piyano çalabilir mi? Belirli işitme kavramlarını geliştirdikten sonra insanlar yaşlılıkta dinamik bir şekilde öğrenirler. Beyin araştırmaları çalışmanın zihni genç tuttuğunu göstermiştir. Müzik yapmak motor, akustik ve hafıza becerilerini harekete geçirir. Beynin çeşitli bölümleri zorlanır.

Diğer hoş yan etkiler: Piyano veya başka bir enstrüman çalmak zihinsel durumumuzu dengeler, yaşam süresini uzatır ve potansiyelimizi gerçekleştirmemize yardımcı olur. Müzik duyguları tetikler bu yüzden bizi bu kadar çok etkiler. Müziğin tasarımında aktif bir rol oynamak, gelişme motivasyonumuzu geri getirir.

Ayrıca müzik yaratıcılığımızı geliştirirken konsantrasyonumuzu ve tepki verme kapasitemizi de eğitir. Kağıt oynamak veya çapraz bulmaca çözmek gibi diğer boş zaman etkinlikleri sırasında beynimiz önceden otomatikleştirilmiş yapıları ve mevcut sinir bağlantılarını kullanır. Yeni süreçler gelişmez.

Zürih Üniversitesi'ndeki nöropsikologlar, diğer etkinliklerin yanı sıra 70 yaşındakilere piyano çalmayı öğreterek yaşlılarda beyin zindeliğini korumaya çalıştılar. Araştırmacılar bir haftalık uygulamadan sonra beyindeki değişiklikleri zaten belirlediler. Bu, yaşlıların zihinlerinin tam olarak gençlerinki gibi tepki verdiği anlamına gelir.
Alıştırma: Yolculuk ödüldür

Yetişkinler piyano çalmayı öğrenebilir mi? Bir enstrümanı çalışmak yürüyüş yapmak gibidir: Onu heyecanlı kılan yol ya da öğrenme sürecidir. Bu deneyime değerini veren şeydir. Pop şarkılar, klasik baladlar veya jazzy parçalar öğrenerek beynimizi yeni ve bilinmeyen bilgilerle besliyoruz. Çabalarımızı birkaç parçaya odaklamak, onları iyi çalmayı öğrenmek en iyisidir.

İster genç ister yaşlı olun her şey pratik yapmakla ilgili. Ve yakında ilk küçük adımlarda ustalaşacaksınız.

Yetişkinler İçin Piyano Kursu

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

23 Nisan Kutlu Olsun Piyano Notaları

Piyanoda Neden 88 Tuş Var

Çocuklar Piyano Dersine Kaç Yaşında Başlamalı