Çocuklar Piyano Dersine Kaç Yaşında Başlamalı

 Çocuklar Piyano Dersine Kaç Yaşında Başlamalı

Sizin veya çocuğunuzun hayatına yaratıcı öğeler eklemek fark yaratır.

Yaratıcı ifade insanların büyümesine, gelişmesine, daha eksiksiz ve dengeli yaşamlar sürmesine yardımcı olur. Müzik eğitimi, çocukların akademik deneyimleri ve kişisel yaşamları boyunca onlara yardımcı olacak becerileri geliştirmelerine yardımcı olabilir. İnce motor beceriler ve kavrama becerilerinden, matematiği anlama ve özgüvene kadar bir enstrüman çalmayı ve müzik üretmeyi öğrenmek çocuklara, ergenlere ve yetişkinlere yardımcı olur.

Herhangi bir disiplini erken yaşta öğrenmek genellikle öğrencilerin kavramları daha çabuk kavramasıyla bağlantılıdır. Ama ne kadar genç, çok genç?

Bu yazıda piyano derslerine başlama yaşı ve çocuğunuzun hazır olduğunu bilmek için nelere dikkat etmeniz gerektiğini ele alacağız.

Çocuklar Piyano Dersine Kaç Yaşında Başlamalı

Çocukları bir konsepte maruz bırakmak için hiçbir yaş çok küçük değildir (yaşa uygun bir ortamda). Beş yaşından küçük çocuklar piyano müziği dinlemekten ve hatta tuşları keşfetmekten yararlanabilir. Bununla birlikte çocuklar beş yaşından küçükken bir yetişkinden alınan piyano derslerinin etkisini henüz sınırlamayan bazı fiziksel ve zihinsel gelişmelere sahip olacaklardır.

Çocuğunuzun el büyüklüğü çok küçükken onları geride tutabilir. Bunun yerine derslerden daha çok faydalanabilmek için çocuğunuzun en az beş yaşına gelmesini beklemeye çalışın. O zamana kadar onları şarkı söylemeye ve onlarla şarkı söylemeye teşvik edin. Özellikle müziğe bağlı dans, müziği keşfetmelerine yardımcı olur. Ne yaparsanız yapın deneyimlerini eğlenceli ve hafif tutun.

Piyano Derslerine Hazır Olmak

Piyano dersine hazır olma durumu çocuktan çocuğa değişir. Çoğu çocuk 5 ile 9 yaşları arasında derslere başlamaya hazır olacaktır. Çocuğunuzun derslerine hazır olduğundan emin olmak için aşağıdaki kılavuzu kullanın:

El Boyutu: Bir piyanistin beş parmağını yan yana beş beyaz tuşa yerleştirebilmesi gerekir. Çocuğunuz rahatça tuşlara elini koyduğunda müzik çalmak için esnemesine gerek kalmamalı.

Beceri: Bir çocuğun piyanoyu başarılı bir şekilde çalması için her parmağı bağımsız olarak hareket ettirmesi gerekir. Her parmağı kendi başına tam olarak kullanabilene kadar beklemeleri gerekir.

Öğrenmeye ve Oynamaya İlgi: Çocuğunuzun çalması için güçlü bir istek duyabilirsiniz. Ancak kendilerini becerilerini geliştirmek için gerekli zamanı harcamaya adamalarını istiyorsanız, öğrenmek için içsel olarak motive olmaları gerekir.

Okuma Yeteneği: Çocuğunuzun büyük eserleri okuyabilmesine gerek yoktur. Ancak bir sayfadaki sembolleri fark edebilmeleri ve anlamlandırabilmeleri gerekecektir. Bu onların müzik çalmaya ve okumaya hazır olmalarını sağlayacaktır.

Piyano Derslerine Başlama Yaşı, Genç ve Yaşlı

Piaget ve çocuk gelişimi üzerine yaptığı araştırmalara göre çocuklar 2-7 yaşları arasında işlem öncesi dönemdedir. Bu, bilişsel, dil ve motor işlevlerin güçlü gelişimsel sıçramalar yaptığı zamandır. Piyano çalmayı öğrenmek bu zamanda onlara yardımcı olabilir.

Kadıköy Piyano Kursu için linke tıklayın.

Çocuğunuz Piyano Dersine Başlamadan Önce Yapmanız Gerekenler

Yetişkinler Piyano Çalmayı Öğrenebilir Mi

2022-2023 Bilsem Sonuçları

Yetişkinler Piyano Çalabilir Mi

Piyano Çalarak Hayatta Daha Fazla Nasıl Başarılı Olunur ?

12 yaşındaki piyano dahisi rastgele seçilmiş dört notadan eser yaratıyor

'Kör Tom' Wiggins Köle Olarak Doğan Ve Yıldız Olan Piyanist

Tarihteki Kadın Bestecilere Bir Göz Atalım

Piyanodaki pedallar ne işe yarar ve bunları nasıl kullanıyorsunuz?

Piyano Tuşlarının Farkları Nedir

Kadıköy Piyano Kursu

Ellerim Piyano Çalmak İçin Küçük Mü?

Yetişkinler İçin Caz (Jazz) Piyano Kursu

2020'nin En Sıcak/Kalpten Piyano Hikayeleri

Piyano öğretmenleri: Covid-19 sırasında online derslerden ne öğrendik?

Mozart Eserlerinin 5 Muhteşem Piyano Performansı

Piyano'da Deşifre (Nota Okuma)

Piyano Öğrencilerini Evde Daha Fazla Pratik Yapmaya Nasıl Teşvik Edebiliriz?

Demansı olan 92 yaşındaki kadın Beethoven'ı piyanoda nasıl çalacağını hatırlıyor.

Göztepe Piyano Kursu

Erenköy Piyano Kursu

Suadiye Piyano Kursu

Yorumlar

  1. Hocam, değerli bilgiler için teşekkür ederim, görüşmek üzere, saygılar.

    Ozan AYDAR

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

23 Nisan Kutlu Olsun Piyano Notaları

Piyanoda Neden 88 Tuş Var