Bösendorfer Piyano, Beethoven'ın 250. Doğum Gününü Kutluyor

Bösendorfer, Beethoven'ın 250. Doğum Gününü Kutluyor.

Bösendorfer, Ludwig van Beethoven'in doğum gününün 250. yıl dönümünü anmak için, sınırlı sayıda üretilen Sanatçı Serisinin bir parçası olarak Beethoven Model Kuyruklu Piyanonun yeni bir versiyonunu üretti.


Beethoven'ın Ay Işığı Sonatı el yazmasının bir kısmı piyanonun kapağının iç kısmında görünüyor.

Beethoven Aralık 1770'de Almanya'nın Bonn kentinde doğdu (garip bir şekilde, kesin tarih bilinmiyor). Bonngasse 20'deki doğum yeri şimdi Beethoven-Haus Bonn müzesine ev sahipliği yapıyor. Burada, Beethoven'ın son piyanosu olan dörder telli bir Graf kuyruklu piyano da dahil olmak üzere, Beethoven hatıralarının geniş bir koleksiyonunu görebilirsiniz. Yine Beethoven'in çaldığı eski bir Graf, besteciye adanmış bir başka müze olan Beethoven-Haus Baden'de sergileniyor.

Beethoven, Ignaz Bösendorfer'in piyano üretmeye başlamasından bir yıl önce 1827'de öldüğü için büyük besteci şirketin enstrümanlarından birini asla çalamadı. Bununla birlikte, her ikisi de ayrılmaz bir şekilde kültürel merkez üssü 
Viyana ile bağlantılıydı. Beethoven 1792'de şehre taşındı ve çalışma hayatının geri kalanını burada geçirdi. Viyana, Bösendorfer'in memleketi idi ve hâlâ da öyle.


Bösendorfer piyanolarının dönemin “kolay satılacak kaliteli” piyanoları haline gelmesiyle Beethoven'ın müziği ile Bösendorfer'in enstrümanları arasında yakın bir ilişki vardı. Ignaz Bösendorfer'in Beethoven'in çalışmalarına derinden hayran olduğu bilinen bir şeydir.

2020 Beethoven Kuyruklu Piyano

Beethoven Modelinin yeni versiyonunun merkezinde 7ft Bösendorfer 214VC kuyruklu piyano bulunuyor. Viyana Konser piyanoları Bösendorfer'ın kimliğine ve geleneğine sahiptir. Ancak her bileşeni en son teknolojiler kullanılarak analiz edilip yeniden yapılandırılmıştır. Bu, 21. yüzyıl için rafine ancak klasik bir akustik enstrüman olmasını sağlıyor. En son Bösendorfer Secession da 214VC'de bunu görüyoruz.

Piyano'da Ay Işığı Sonatı kapakta serigrafi ile işlenmiş. Genç bir Beethoven'in görüntüsü sedef kullanılarak işlenmiştir. Bunun yanı sıra, müzik masasının sağ rafında Beethoven'ın ünlü " Müzik, tüm bilgelik ve felsefeden daha yüksek bir vahiydir" sözü yine sedef olarak yazılmıştır (İngilizce veya Almanca olarak mevcuttur).2020 modelinin görünümü, 2013 modelinden çok daha çağdaş. Geleneksel sekizgen bacaklar geride kaldı. Bunlar kare konik olanlarla değiştirildi. Bağlantı parçalarının tamamı kromdur ve çerçeve gümüş renktedir. Piyano hem abanoz hem de parlak beyaz renklere sahip 2 versiyon.

Bu enstrüman resmi olarak Collector's Item 250 Years Beethoven Edition olarak bilinir ve Bösendorfer Artist Serisinin bir parçası olarak sınıflandırılmıştır. "Üretim sadece 15 piyano". Beethoven'in imzasını taşıyan ayrı ayrı numaralandırılmış bir plaka piyanoyu süslüyor.

Yener Kuşculuoğlu Kadıköy Piyano Kursu

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

23 Nisan Kutlu Olsun Piyano Notaları

Piyanoda Neden 88 Tuş Var

Çocuklar Piyano Dersine Kaç Yaşında Başlamalı