Piyano'da Deşifre (Nota Okuma)

Piyano'da Deşifre (Nota Okuma)

Şimdi size deşifre (Nota Okuma) becerinizi geliştirmek için bir kaç ipucu vereceğim.
Bazı piyanistlerin neden bu kadar iyi nota okuyabildiklerini hiç merak ettiniz mi? Onları ayıran nedir? Doğuştan gelen bir yetenek mi?

Neyse ki deşifre, alıştırma yoluyla edinebileceğimiz bir beceridir.

Deşifre pek çok soruyu gündeme getiriyor. Tam olarak nasıl deşifre alıştırması yapıyorsunuz? Hangi eseri kullanmalısınız? Ne kadar süreyle ve ne sıklıkla pratik yapmalısınız? Şimdi ipuçlarını veriyorum.

Eser ne kadar zor olmalı?

Genel olarak, deşifre beceriniz mevcut piyano çalma becerinizden bir veya iki derece daha düşük olmalıdır. Bu seviyeden eserler seçtiğinizden emin olun. Eser ne çok kolay ne de çok zor olmamalı. Çok kolaysa, o kadar fazla öğrenemezsiniz ve çok zorsa, hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Zorluk seviyesi, konfor bölgenizin hemen dışında olmalıdır.

Ne kadar süreyle ve ne sıklıkla deşifre alıştırması yapmalısınız?

Genel olarak, en azından şu konularda pratik yapmanızı öneriyorum:

* Eğer acemiyseniz günde 5 dakika

* Orta seviyedeyseniz günde 10 dakika

* Gelişmiş iseniz günde 15 dakika


Yine de zaman sınırı yok. Dilediğiniz kadar iyi okuyun. O kadar çok piyano eseri var ki, deşifre kaynaklarından asla mahrum kalmayacaksınız!

Ne yaparsan yap, her gün ya da hafta boyunca olabildiğince sık deşifre yapmaya çalış. Haftada bir saat yerine her gün beş dakika pratik yapmak çok daha faydalıdır.

Bir eseri kaç kez görerek çalmalısınız?

İdeal olarak, bir eseri yalnızca bir kez görmeniz gerekir. Ancak eseri yavaş bir tempoda çalmakta zorlanıyorsanız ya daha yavaş deneyin ya da daha kolay bir eser seçin.

Bir oturumda kaç eseri deşifre etmelisiniz?

Ne kadar zamanınız olduğuna ve eserin ne kadar uzun olduğuna bağlı. Seans başına birkaç eseri deşifre etmeyi hedefleyin. Görerek ne kadar çok eser okursanız o kadar iyidir. Buradaki fikir, kendinizi olabildiğince çok farklı müzikal kalıplara ve türlere maruz bırakmaktır.
Elleri ayrı ayrı mı yoksa birlikte birlikte mi görmelisiniz?

Yeni başlayan biriyseniz ve hala sol ve fa anahtarını öğreniyorsanız, elleri ayrı ayrı başlatmayı düşünün. Her iki anahtardaki notalara aşina olduğunuzda, iki eli birlikte okuyun. Elleri birlikte okumayı ilk öğrendiğinizde, kendinize karşı nazik olun ve her iki anahtarı aynı anda okuyabilmek için kendinize yeterince zaman tanıyın.

Metronomlu mu yoksa metronomsuz mu çalmalısınız?

Ritmi sabit tutmak için yardıma ihtiyacınız varsa metronom kullanmak yararlı olabilir, ancak aynı zamanda dikkat dağıtıcı da olabilir. Çaldıklarınızın çok mekanik olmasına neden olabileceğinden, metronomla deşifre okuması yapmanızı önermiyorum. Neyi tercih ettiğinizi görmek için metronomlu ve metronomsuz deşifre yapmayı deneyin.

Süper okuma pratiği yaparken neyi hedeflemelisiniz?

Yeni başlayan biriyseniz, hedeflemeniz gereken:

Doğruluk

Notaları ve ritmi olabildiğince doğru çalmaya çalışın.

Tutarlı bir tempo

Tüm parçayı aynı tempoda çalmaya çalışın. Bu nedenle yavaşlamak zorunda kalmadan notaları ve ritmi doğru bir şekilde çalmanızı sağlayacak bir tempoda başlamanız önemlidir. İhtiyaç duyduğunuz kadar yavaş gidin ve gözlerinizi notadan ayırmayın, böylece metronomda kalmak için her zaman bir veya iki notayı önden okuyabilirsiniz. Metronomda kalamıyorsanız, ya daha yavaş deneyin ya da daha kolay bir parça seçin.

Daha gelişmiş bir nota okuyucuysanız, yukarıdakilerin yanı sıra:

Müzikalite

Dinamikleri, tempo işaretlerini, pedal işaretlerini, artikülasyonu, cümleleri takip etmeye çalışın ve uygun olduğunda rubato (Serbest Tempo) ile çalın. Görerek okuduğunuz parçaların müzikal bir yorumu için çabalayın.

Bitirmek için...

Günlük piyano pratiğinizin bir kısmında deşifre yapın ve onunla eğlenin. Yeni eserleri yeni bestecileri ve yeni stilleri deneyin. Kendinizle yarışın. Ve belki bir gün, başkaları nasıl bu kadar iyi nota okuyabildiğinizi merak edecektir. :)

Yener Kuşculuoğlu Piyano Kursu Kadıköy
Kadıköy Piyano Kursu


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

23 Nisan Kutlu Olsun Piyano Notaları

Piyanoda Neden 88 Tuş Var

Çocuklar Piyano Dersine Kaç Yaşında Başlamalı