Piyano Öğretmenleri: Covid-19 Sırasında Online Derslerden Ne Öğrendik?

Piyano öğretmenleri: Covid-19 sırasında online derslerden ne öğrendik?

Covid-19 ve ev izolasyonu başladığında yüz yüze piyano derslerinin geleceği gerçekten kasvetli görünüyordu.

Öğretmenler olarak eminim çoğumuz başlangıçta mesleğimiz için korkuyorduk ve bazı öğrencilerimizi asla derse geri alamayacağımızdan endişe ediyorduk.

Öğrenme yöntemimizi çok hızlı bir şekilde adapte etmemiz, aceleyle online derslere geçmemiz ve doğru ekipmana sahip olduğumuzdan emin olmamız gerekiyordu. Bazen bu bile yeterli değildi, Wi-Fi sorunları birçoğumuzu rahatsız etti ve bazı dersleri tamamen terk etmemize neden oldu. Kesinlikle zorlu bir kaç ay oldu.

"Buna rağmen, daha rahat program yapabilme, yola daha az para harcama ve kendi evimizin rahatlığında çalışabilme dahil olmak üzere online öğretimin sağladığı faydaların da adil bir payını gördük."

Hadi daha yakından bakalım.

Faydaları

Kendi Evinizin Rahatlığında Öğretmek ve Öğrenmek 

Salgın hastalıktan önce hayat çoğumuz için çok yoğundu, ders vermek için düzenli olarak öğrenci evlerine ve / veya yerel okullara gidiyorduk ve stres getiriyordu. Bu doğal olarak beraberinde çok fazla stres getirdi.

Şimdi ise kendi evimizin rahatlığında öğretebilmenin yanı sıra öğrencinin kendi evinin rahatlığında öğrenebilmesi de kesinlikle bir şekilde fayda sağlamıştır.

Covid 19 sırasında fiziksel dersler hem öğrenci hem de öğretmene istenmeyen kaygı veya rahatsızlık verebilir. Bu fiziksel mesafeye sahip olmak, sahip olabileceğimiz herhangi bir kişisel kaygının giderilmesine yardımcı olabilir.

     Seyahat Masraflarından Tasarruf… Ve Zamandan Tasarruf!

Hepimiz derslerden eve dönerken trafikte sıkışıp kaldığımız, bizi bir sonraki dersten önce çok fazla zamanımız olmadan ve bazen de akşamları dinlenmek için neredeyse hiç vaktimiz olmadan kaldığımız o korkunç durumlarda bulunduk.

Nihayetinde, seyahatten vazgeçmek öğretmenler olarak zihinsel sağlığımıza ve öğrencimizin iyiliğine fayda sağladı. Bize yoğun bir günün ardından rahatlamamız ve kendimize odaklanmamız için daha fazla zaman verirken, bir yığın benzin /yol parasından tasarruf etmemizi sağlıyor.

Program Yapabilme

Kimin hatası olursa olsun, bir öğrencinin notalarını unutması veya çalıştığı metodu getirmemesinden daha sinir bozucu bir şey olamaz. Bu nedenle salgın sırasında notalarına veya metoduna erişebilir olmasının faydası oldu.

Engeller

  WiFi sorunları

Bağlantı sorunları, son birkaç ayda online derslerimizin çoğunda sıkıntı yarattı.

Sizin ya da öğrencinizin Wi Fi’ının bir egzersizin ortasında başarısız olması ve onlardan çalmalarını tekrar etmelerini istemek zorunda kalmanız çok sinir bozucu olabilir, bu da değerli ders zamanını boşa harcar.

Bağlantı sorunlarını gidermek her zaman mümkün de olmayabilir. Wi Fi hızını yükseltmek pahalı olabiliyor ve bu hepimizin  o kadar da kolay halledemeyeceği bir şey.

Ses Kalitesi Sorunları

İnternet bağlantısı her iki uçta da mükemmel olsa bile, yine de ses kalitesiyle ilgili sorunlar yaşayabiliriz.

Dizüstü bilgisayar ve bilgisayar mikrofonları, bir piyanonun ürettiği geniş frekans aralığını alacak şekilde tasarlanmamıştır. Bu nedenle, öğrencimizin eseri doğru şekilde icra edip etmediğini %100 bilemeyeceğiz.

Bunu aşmanın tek yolu daha iyi ekipman satın almaktır, bu da - WiFi'yi yükseltmeye benzer şekilde - hepimizin yapamayacağı bir şey.

Hiçbir Şey Fiziksel Bir Dersin Yerini Tutamaz

WiFi ne kadar harika veya ses kalitesi ne kadar iyi olursa olsun, hiçbir şey şahsen ders almaktan daha iyi olamaz.

Öğrencinizin kamera karşısında çaldığını doğru bir şekilde hissetmek her zaman zor olacaktır. Her seferinde gözden kaçıracağımız bir şey olacaktır. Bu, zamanla teknik yönden kötü alışkanlıkların oluşmasına neden olabilir ve bunlardan bazılarının tersine çevrilmesi son derece zordur.

Ancak şu anda, çoğumuzun online derslere devam etmekten başka seçeneği yok.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

23 Nisan Kutlu Olsun Piyano Notaları

Piyanoda Neden 88 Tuş Var

Yetişkinler İçin Piyano Kursu