Valente Elektrikli Piyano

Yeni Ürün: Valente Elektrikli Piyano

Valente Elektrikli Piyano, Brezilyalı mucit Tiago Valente tarafından tasarlanan yeni bir elektro-mekanik enstrümandır.





Valente çocukluğundan beri elektronik müzik aletleri yapıyordu. Gençliğinde yerel bir rock grubuna katıldı, ancak alabildiği tek enstrüman, onarılamaz durumda olan eski bir Suette piyanoydu.

Suette piyano, 1980'lerde Brezilya'da Clomildo Suette tarafından yapılan popüler, düşük maliyetli bir elektrikli piyanoydu. Ses kaynağı olarak çeşitli uzunluklarda kamışlar (çelik şeritler) kullanır ve bir ucuna sabitlenir. Bir çekiç hareketiyle vurulduğunda, titreşen tarak, daha sonra güçlendirilen elektrostatik bir toplamada küçük bir akım oluşturur. Çalışmalar, biraz daha basit olmasına rağmen, Wurlitzer elektrikli piyanonunkilere benzer.

Valente, Suette'in izini sürdü ve birçok konuşma aracılığıyla enstrümanlarının çalışması ve onarımında uzman oldu.




Tiago Valente ve onun elektrikli piyanosu
Piyano Kursu Kadıköy

Elektrikli, Elektronik ve Dijital Piyanolar


Akustik bir piyanonun aksine, bu enstrümanların tümü işitilmek için amplifikasyon gerektirir, ancak sesi üretme biçimleri farklılık gösterir.

Bir elektrikli piyano (genellikle elektro-akustik veya elektro-mekanik olarak adlandırılır), ses kaynağı olarak fiziksel olarak titreşen bir ortam kullanır. Valente, metal teller kullanır (bir ucuna sabitlenmiş metal şeritler). Kamış temelli enstrümanların diğer örnekleri arasında Wurlitzer elektrikli piyano, Hohner Pianet ve Klaviphon bulunur .

Bir elektronik piyano , bir piyanonun sesini simüle eden bir elektrik sinyali üretmek için (esas olarak) analog elektronik devreler kullanır. Örnekler arasında Yamaha CP30, Galanti Instapiano ve Roland MP700 bulunur. Bu teknoloji, yerini dijital piyanoya bıraktığı için artık kullanılmamaktadır.

Dijital piyanolar , enstrümanın çıkışını oluşturmak için işlemcileri kullanır. Sesi dijital olarak üretmenin iki ana yolu vardır: örnekleme ve modelleme.

Günümüzün dijital piyanolarının çoğu örnek temellidir - yani bir akustik piyanonun tüm notaları bir stüdyo ortamında çeşitli seviyelerde ayrı ayrı kaydedilir. Dijital enstrüman, piyano sesini oluşturmak için bu örnekleri yeniden oynatır ve işler.



Modellenmiş bir enstrüman, karmaşık matematiksel algoritmaları kullanarak istenen sesi "hesaplar". Örnekler: Roland V Piano, Roland LX-700 Serisi .
Tasarım ve gelişim


Valente, ABD distribütörleri Key Magic Inc. (KMI) ile birlikte prototip piyanoyu 2017'de NAMM Show'a götürdü. Daha sonra birçok geliştirme ve yeniden tasarım yapıldı ve bitmiş ürün sadece birkaç hafta önce ortaya çıktı.

Hem ses hem de görünüm açısından "karakter", bu enstrümanın konseptindeki anahtar unsurlardı.




Valente Elektrik Piyano inkar edilemez bir şekilde retro. Çekici kavisli profili, 1950'lerin arabalarından esinlenmiştir. Ve bu şekil aynı zamanda kullanıcının, parazite neden olabilecek diğer elektronik cihazları üzerine yerleştirmesini engellemeye de hizmet ediyor (erken Fender Rhodes aynı fikri kullandı).

Cihaz 20 kg'ın (42 lbs) altında taşınabilir. Bunu kısmen başarmak için klavyenin pusulası sadece beş oktav ile sınırlandırılmıştır. Bununla birlikte, bir MIDI çıkışı sağlamak için yükseltilebilir.

Yan yanaklar doğal ahşaptan (andiroba, aka yengeç ağacı) yapılmıştır ve sadece iki basit kontrol vardır - ses seviyesi ve bas artırma / parlaklık. Diğer tek kontrol, amortisörleri yükseltmek için bir çekme (itme yerine) mekanizması kullanan damper pedaldır.



Duyarlı çekiç hareketi, akustik bir piyanonun dokunuşunu ve hissini taklit etmek için tasarlanmıştır.




Telleri Valente Electric Piano'ya takma


Birçok müzisyen günümüzün sentezlenmiş dijital enstrümanlarından bıkmış durumda. Çok az kişi fiziksel olarak titreşen bir ortamın - bu durumda kamışların - kullanımının harmonik olarak daha canlı bir ses verdiğini inkar edecektir. Valente'nin tasarımları bu ses kaynağını optimize eder ve elektromekanik piyanoyu güncel hale getirir.

Nasıl sipariş verileceği dahil daha fazla bilgi Valente web sitesinde bulunabilir .

Yener Kuşculuoğlu Piyano Kursu Kadıköy

Piyano Kursu Kadıköy

Öğrencilerimin videolarını için Facebook sayfamdan izleyebilirsiniz. 

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

23 Nisan Kutlu Olsun Piyano Notaları

Piyanoda Neden 88 Tuş Var

Çocuklar Piyano Dersine Kaç Yaşında Başlamalı